Vitamin B3 niacin amid, nikotinamid, pp-faktor

02.02.2013 21:21

 

 

Je

Niacin (angl. zkr. NIcotinic acid vitamin, též vitamín PP je starší název z angl. Pelagra Preventive faktor, kyselina nikotinová), je ve vodě rozpustný vitamín, jehož deriváty hrají klíčovou roli v energetickém metabolismu buňky. Další formou vitamínu B3 je nikotinamid, ve kterém je karboxylová skupina nahrazena skupinou karboxyamidovou (CONH2).

Vlastnosti

Tento vitamin je důležitý k uvolňování energie ze sacharidů. Má spoluúčast na řízení hladiny krevního cukru, udržování zdravé kůže, správné funkci nervového systému a zažívacího traktu. Dále pomáhá udržovat zdravý mozek a nervové buňky. Zmírňuje stavy úzkostí, nespavost a deprese.

Pravidelnými vyššími dávkami niacinu°

můžeme zvrátit nebo velmi zlepšit cukrovku prvního typu, která se obvykle objevuje v dětství nebo mládí, do 30 roku věku.

Nedostatek vitamínu B3;

onemocnění pelagrou, kdy chybí i ostatní vitaminy skupiny B, vit. C, A, E. V našich podmínkách se počáteční projevy nedostatku niacinu projevují spíše nespavostí, podrážděním, nepokojem, těkavostí, rozptýleností, neschopností se soustředit.

U starých lidí se to často považuje za senilitu, přitom ve většině případů stačí tento vitamin doplnit.

Bez vitaminu B3 nemůže pracovat mozek. Kromě toho niacin pomáhá likvidovat některé složky cholesterolu a tuků v krvi.

Vyšší dávky;

výzkumy jednoznačně prokázaly, že pravidelné podávání vyšších dávek B3 výrazně pomohlo osobám s revmatoidní artritidou a osteoartrózou. Během několika měsíců docházelo k zlepšení kloubní funkce, zvětšení hybnosti, k vytrvalosti a lepší svalové síle. Niacin má při těchto chorobách protizánětlivý účinek a přispívá k hojení poškozených kloubních chrupavek.

Citliví jedinci mohou špatně reagovat na vyšší dávky vitamínu B3 pocitem nepříjemného tepla, svěděním kůže, vyrážka, břišní nevolností a nauzeou (pocit na zvracení).

Niacin pomáhá:

při cukrovce, psychickém vyčerpání, revmatoidní artritidě a osteoartróze, pomáhá léčit kožní neduhy, zlepšuje krevní oběh, vyživuje mozek.

Nedostatek vitamínu B3;

Pozorovatelný nedostatek se projevuje špatným trávením, nechutenstvím, nespavostí, revmatismem, bolestmi hlavy, příznaky demence a schizofrenie.

Při akutním nedostatku:

se projevuje nemoc pelagra, neboli “pele agra” – ve volném překladu drsná kůže. Pelagrou se souhrnně nazývá nemoc tzv. tří „D“ – Dermatis (kožní vyrážky), demence a diarrhoea (průjem).

Kdo miluje sladkosti a pije alkohol, ten potřebuje dvakrát až třikrát více B3.

Doporučená denní dávka niacinu je cca 17 mg pro muže a cca 13 mg pro ženu.

V potravinách

Niacin je obsažen hlavně v tuňáku, játrech, krocanu, semenech slunečnice, arašídech, kvalitním černém pečivu (ne pouze přibarveném), fazolích, hrachu, pšeničných klíčcích. Nejvíce ho však obsahuje pivovarské droždí, ne ve formě piva. Pivovarské droždí se dá ve formě tabletek koupit v lékárnách, obsahuje celou škálu vitaminů a minerálních látek. Je vhodné i pro děti, protože se dá nadrtit a užívat jako prášek rozpuštěný ve vodě. V obchodech se zdravou výživou se dá koupit práškové lahůdkové droždí, které je také výživově velmi hodnotné, to lze jednoduše přisypávat do všech pokrmů krátce po uvaření (nevařit ho), chuťově to nikdo nepozná a máte jistotu, že celá rodina má pravidelný přísun niacinu a ostatních vitaminů skupiny B.

 

Doporučená denní dávka niacinu je cca 17 mg pro muže a cca 13 mg pro ženu.